Ревю на mini-pc Palmshell SLiM X4L

10/03/2025


Благодарение на любезното съдействие на Tom Cubie от Radxa имам възможност да Ви представя този мини компютър Palmshell SLiM X4L. В рамките на това ревю ще се опитам да покажа неговите възможности.
Устройството се произвежда под търговското име Palmshell, което е под-марка на Radxa, компания с обширен опит в проектирането и производството на AIoT (Artificial Intelligence of Things). Тук може да откриете цялата продуктова гама на Radxa.
На практика Palmshell SLiM X4L е едноплатков компютър, който се явява подобрена версия на  Palmshell SLiM X2L. Някои от основните разлики са замяната на процесора Intel J4125 с Intel N100, както и добавянето на 2.5 Gigabit RJ45 порт. Разбира се има други, но за тях по-нататък.
Кутия

Опаковка

Palmshell SLiM X4L се предлага в семпла и качествена, дори луксозна кутия.
Вътре всичко е добре опаковано и подредено. Всъщност, под "всичко" се разбира единствено самото устройство и малко упътване за експлоатация.
Важно уточнение е, че в комплекта няма захранващ адаптер и потребителя сам трябва да закупи същия. Но...захранващият адаптер трябва да поддържа PD стандарт и да позволява следното захранване - 5V/5A, 9V/2A и 12V/3A.


Palmshell SLiM X4L

Самият „преносим“ компютър е поставен в пластмасова кутия, която е така проектирана и изработена, че на пръв поглед малко заблуждава, че е алуминиева. Ако беше наистина метална щеше да подобри охлаждането на устройството, но, така са решили от Radxa.
Единствено долният капак е метален, като чрез термо лепенка е предвидена възможността SSD диска да се охлажда по-добре. Няма допълнителма информация за RAM, eMMC, SSD и т.н.
За да се избегне евентуално късо съединение между платката на компютъра и металния затварящ капак, същата е покрита с тънка изолационна подложка.
На предния панел е осигурен бутон за включване/изключване.
На задния панел са разположени два USB3.0 порта, два HDMI 2.0 порта, един 2.5 Gbps RJ45 порт, 3.5mm аудио жак и захранващ USB-C порт.
На един от страничните панели са разположени два USB порта - един 2.0 и един 3.0.
Както ясно се вижда, по подобие на SLiM X2L, и тук 40-пиновия GPIO конектор не е добавен на платката.

Palmshell SLiM X4L - различни изгледи

Характеристики

Разглежданият мини компютър Palmshell SLiM X4L е със следните характеристики:
Хардуер:
  - Intel® Процесо N-серия N100
  - Intel® UHD Графична част (750 MHz)
  - 16 GB LPDDR5@ 4800 MT/s (single channel memory)
  - 32 GB eMMC [предназначена единствено за възстановяване на операционна система чрез ROOBI (Radxa Out Of Box Installer)]
  - AW-XB547NF (RTL8852BE) - Wi-Fi 6 / Bluetooth 5.2
  - 512GB SSD (FORESEE VP1000F512G)
  - микроконтролер RP2040 на Raspberry Pi
Интерфейси:
  - Два HDMI порта до 4Kp60
  - 1x 2.5Gb Ethernet
  - 1x M.2 E Key конектор за WiFi / BT модул
  - 1x M.2 M Key конектор for M.2 NVMe SSD
  - 1x USB 2.0 Тип A
  - 3x USB 3.0 Тип A
  - 1x 3.5mm аудио жак
Бутони:
  - 1x Бутон за включване/изключване
  - 1x Потребителски бутон за стариране на ROOBI (Radxa Out Of Box Installer)
  - 1x Бутон за изчистване на CMOS
Софтуер:
  - Чрез осигурения от производителя инсталатор ROOBI (Radxa Out Of Box Installer) може с минимално усилие да се инсталира една от следните операционни системи, предварително подготвени от Radxa:
       - OpenWrt
       - Fedora
       - Ubuntu
       - Windows 10
  - Поддържа почти всички операционни системи, съвместими с архитектурата X86

Биосът на SLiM X4L е приличен и позволя промяна на доста настройки.
Една от отличителните особености на Palmshell SLiM X4L е добавянето на микроконтролер RP2040 за управлението на GPIO конектора. RP2040 е разработен от Raspberry Pi и има двуядрен ARM Cortex-M0+ процесор. За съжаление, както се вижда, в Palmshell SLiM X4L този GPIO конектор не е добавен. Жалко.
Иначе, Radxa са осигурили GPIO конектор в изключително близкия по възможности до SLiM X4L едноплатков компютър Radxa X4.

Операционна система

Чрез осигурения от Radxa инсталатор ROOBI (Radxa Out Of Box Installer) може с минимално усилие да се инсталира OpenWrt, Fedora, Ubuntu или  Windows 10. Тези операционни системи са предоставени от разработчиците на Radxa посредством ROOBI.
За да стартирате „ROOBI OS“ е необходимо да натиснете и задържите бутона за възстановяване (разположен на задния панел) и едновремено с това да натиснете бутона за включване. По този начин можете лесно да инсталирате или да преинсталирате операционната система, ако има проблем, например.
Всъщност, тези четири "имиджа" са модифицирани от разработчиците на Radxa и са адаптирани за Palmshell SLiM X4L.
Аз избрах опцията за инсталиране на Windows10. След "свалянето" на имиджа от интернет, най-вероятно от китайски сървър, самото инсталиране е бързо. Необходимите драйвери за Windows 10/11 може да свалите от тук.
Инсталиране чрез ROOBI (Radxa Out Of Box Installer)



Другият начин за инсталиране е абсолютно потребителски произволен. За подготвяне на инсталационния носител може да се използва balenaEtcher, например.  За да проверя как може да се инсталира независима от "Roobi OS",  използвах Ubuntu 24.04 LTS.
Вие може да използвате и друга операционна система. Дори може да се инсталира и Windows 11, защото процесора N100 официално се поддържа. Драйверите за Windows 10/11 може да свалите от тук.
След успешно записване на имиджа, поставете флашката в един от USB портовете на устройството. Всеки един ще работи, но се препоръчва да се използва USB3.0 порт. Веднага след включване на мини компютъра, натиснете клавиш F7, за да влезете в интерфейса за избор на носител.
Следвайки инсталатора ще достигнете до успешното инсталиране на Ubuntu 24.04.
Независимо потребителско инсталиране на ОС

Тестване на системата

Инсталирането на Windows 10 с Roobi OS, предоставян от разработчика, преминава лесно и бързо. Инсталирането на нужните драйвери също. Единственото, което тествах след инсталацията е изпълненеито на 4K клипове в Youtube. При изпълнението на клиповете нямаше проблеми с възпроизвеждането им. Самата система работи стабилно. При използване на Firefox, например, отварянето на страници е бързо.
В следващите няколко слайда може да видите всички характеристики на SLiM X4L.


Повече внимание ми се иска да обърна на инсталирането и използването на Ubuntu, тъй като според мен тази операционна система, на това устройство, би осигурила повече свобода в използването му. Инсталирането е "песен", както се казва :).
Последва инсталиране на Samba, Iperf3, RealVNC, s-tui (Stress-Terminal UI), KDiskMark (HDD и SSD тестване) и т.н.
Мини компютърът е достатъчно компактен за да се "забрави" някъде и да се ползва отдалечено. За съжаление, Ubuntu се нуждае от малко магия, за да работи отдалечено без монитор (headless). И тъй като не ми се занимаваше с настройка на виртуални видео адаптери, в полезна употреба влезе един HDMI aдаптер-емулатор (Dummy HDMI). С тази малка джаджа става лесно и бързо.
Използването на RealVNC предоставя голяма свобода при отдалечения достъп и работата с "преносимия" компютър.
Фабрично инсталираният твърдотелен диск е FORESEE WP1000FP512G (FVP328-512G) и се представя много добре. SSD-то е произведено от китайската компания Longsys. Явно трябва да свикваме с новите китайски марки - дано са качествени и издържат онова, за което за направени. Проблемът на SSD-то, е че много загрява, а лошото, е че се намира от долната страна на кутията, което очевидно не позволява неговото добро охлаждане. В idle режим  температурата на SSD-то е около 50 градуса.
Мрежовият 2.5G адаптер e Intel Corporation Ethernet Controller I226-V (rev 04) и работи както трябва.
Мрежовата скорост на копиране от и до Windows хост отговаря на 2.5G мрежа.
За тестване на охлаждането на процесора в употреба влезе s-tui (Stress-Terminal UI). При  натоварване, температурата с лекота достига до около 85-90 градуса, което не е много приятно. Това явно е нормално, като се има предвид колко е голям вентилаторът и колко малка, пластмасова и затворена е кутията на мини компютъра. Ако трябва да съм честен, този малък вентилатор при голямо натоварване е като малка и "зла" кафемелачка.


За тестване на производителността на системата използвам Geekbench 6. Както се вижда, резултатите показват около три пъти по-високи стойности спрямо SLiM X2L.

И такa, Palmshell SLiM X4L е интересно устройство. Заради сравнително новия процесор Intel N100, системата има достатъчно потенциал. Според различни мнения, които витаят из интернет, процесорът Intel N100 се представя наравно с 65 ватовия Intel Core i5-7400 и то при само 6 вата, т.е. процесора показва производителност, която е подобна на по-старите Core i5 чипове.
Много често подобни едноплаткови компютри се сравняват с Raspberry Pi. При подобно сравнение SLiM X4L може би печели благодарение на процесора Intel N100. Наличието на  микроконтролера Raspberry Pi 2040 не е предимство, защото не може да се използва, поради  премахнатия GPIO конектор.
M.2 WiFi картата на SLiM X4L предоставя адекватни бежични скорости, както на 2.4GHz, така и на 5GHz. Жичната свързаност също е повече от адекватна. Работата на вентилатора обаче е ужасна. Дори и при малко натоварване на процесора вентилаторът започва да ускорява, като когато увеличи оборотите е доста шумен. Като цяло охлаждането е слабото звено. Попаднах на отзиви от други потрбители, които предлагат подмяна на термоподложката с медна пластина и термо паста.  Мини компютърът е с TPM 2.0 модул, което позволява инсталиране на Windows 10/11.


Наличието на 32GB eMMC няма много смисъл, защото може да се използва само от Roobi OS за възстановаване/инсталиране на операционна система. По подразбиране eMMC не се разпознава. Трябва да се активира с помощта на бутона за възстановяване на eMMC при всяко рестартиране или включване. Няма и SD слот.


Накратко, Palmshell Slim X4L е добра възможност за тези, които търсят малък (направо джобен размер) и същевременно адекватен мини компютър. Със своята стабилна работа, компактен дизайн и добър набор от възможности за свързване, предлага сравнително широка област на приложение за различни потребители.
Може с лекота да се справи с AdGuard Home или Pi-hole® . А защо не хоби web-hosting или файл сървър?
Големият недостатък, поне според мен, е реализираната система за охлаждане. Вентилаторът е шумен, но за сметка на това не много ефикасен - температурата на процесора лесно достига 90 градуса. Кутията е пластмасова и това допълнително повишава температурата на системата, към което добавяме и доста топлия SSD.

Надявам се да съм бил полезен.
"Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави, а когато няма какво да се премахне"-Антоан дьо Сент-Екзюпери