Тестване на системата
Инсталирането на Windows 10 с Roobi OS, предоставян от разработчика, преминава лесно и бързо. Инсталирането на нужните драйвери също. Единственото, което тествах след инсталацията е изпълненеито на 4K клипове в Youtube. При изпълнението на клиповете нямаше проблеми с възпроизвеждането им. Самата система работи стабилно. При използване на Firefox, например, отварянето на страници е бързо.
В следващите няколко слайда може да видите всички характеристики на SLiM X4L.
Повече внимание ми се иска да обърна на инсталирането и използването на Ubuntu, тъй като според мен тази операционна система, на това устройство, би осигурила повече свобода в използването му. Инсталирането е "песен", както се казва :).
Последва инсталиране на Samba, Iperf3, RealVNC, s-tui (Stress-Terminal UI), KDiskMark (HDD и SSD тестване) и т.н.
Мини компютърът е достатъчно компактен за да се "забрави" някъде и да се ползва отдалечено. За съжаление, Ubuntu се нуждае от малко магия, за да работи отдалечено без монитор (headless). И тъй като не ми се занимаваше с настройка на виртуални видео адаптери, в полезна употреба влезе един HDMI aдаптер-емулатор (Dummy HDMI). С тази малка джаджа става лесно и бързо.
Използването на RealVNC предоставя голяма свобода при отдалечения достъп и работата с "преносимия" компютър.
Фабрично инсталираният твърдотелен диск е FORESEE WP1000FP512G (FVP328-512G) и се представя много добре. SSD-то е произведено от китайската компания Longsys. Явно трябва да свикваме с новите китайски марки - дано са качествени и издържат онова, за което за направени. Проблемът на SSD-то, е че много загрява, а лошото, е че се намира от долната страна на кутията, което очевидно не позволява неговото добро охлаждане. В idle режим температурата на SSD-то е около 50 градуса.
Мрежовият 2.5G адаптер e Intel Corporation Ethernet Controller I226-V (rev 04) и работи както трябва.
Мрежовата скорост на копиране от и до Windows хост отговаря на 2.5G мрежа.
За тестване на охлаждането на процесора в употреба влезе s-tui (Stress-Terminal UI). При натоварване, температурата с лекота достига до около 85-90 градуса, което не е много приятно. Това явно е нормално, като се има предвид колко е голям вентилаторът и колко малка, пластмасова и затворена е кутията на мини компютъра. Ако трябва да съм честен, този малък вентилатор при голямо натоварване е като малка и "зла" кафемелачка.
За тестване на производителността на системата използвам Geekbench 6. Както се вижда, резултатите показват около три пъти по-високи стойности спрямо SLiM X2L.
И такa, Palmshell SLiM X4L е интересно устройство. Заради сравнително новия процесор Intel N100, системата има достатъчно потенциал. Според различни мнения, които витаят из интернет, процесорът Intel N100 се представя наравно с 65 ватовия Intel Core i5-7400 и то при само 6 вата, т.е. процесора показва производителност, която е подобна на по-старите Core i5 чипове.
Много често подобни едноплаткови компютри се сравняват с Raspberry Pi. При подобно сравнение SLiM X4L може би печели благодарение на процесора Intel N100. Наличието на микроконтролера Raspberry Pi 2040 не е предимство, защото не може да се използва, поради премахнатия GPIO конектор.
M.2 WiFi картата на SLiM X4L предоставя адекватни бежични скорости, както на 2.4GHz, така и на 5GHz. Жичната свързаност също е повече от адекватна. Работата на вентилатора обаче е ужасна. Дори и при малко натоварване на процесора вентилаторът започва да ускорява, като когато увеличи оборотите е доста шумен. Като цяло охлаждането е слабото звено. Попаднах на отзиви от други потрбители, които предлагат подмяна на термоподложката с медна пластина и термо паста. Мини компютърът е с TPM 2.0 модул, което позволява инсталиране на Windows 10/11.
Наличието на 32GB eMMC няма много смисъл, защото може да се използва само от Roobi OS за възстановаване/инсталиране на операционна система. По подразбиране eMMC не се разпознава. Трябва да се активира с помощта на бутона за възстановяване на eMMC при всяко рестартиране или включване. Няма и SD слот.
Накратко, Palmshell Slim X4L е добра възможност за тези, които търсят малък (направо джобен размер) и същевременно адекватен мини компютър. Със своята стабилна работа, компактен дизайн и добър набор от възможности за свързване, предлага сравнително широка област на приложение за различни потребители.
Може с лекота да се справи с AdGuard Home или Pi-hole® . А защо не хоби web-hosting или файл сървър?
Големият недостатък, поне според мен, е реализираната система за охлаждане. Вентилаторът е шумен, но за сметка на това не много ефикасен - температурата на процесора лесно достига 90 градуса. Кутията е пластмасова и това допълнително повишава температурата на системата, към което добавяме и доста топлия SSD.
Надявам се да съм бил полезен.