Ревю на едноплатков компютър Khadas VIM1 Pro (ver 1.2)

19/05/2024


Попаднах случайно на намаление на Khadas VIM1 Pro, което се предлагаше от www.youyeetoo.com, един от многото китайски сайтове, които с лекота се определят като "world-leading provider".
За съжаление, по-късно разбрах защо има намаление и се сблъсках с обективната реалност - доставиха старата версия на едноплатковия компютър, естествено на сайта е обявена последната. Получих версия 1.2, която отдавна не се произвежда и има разлики с настоящата и подобрена версия 14. Изводът е - внимавайте с китайците. Както и да е, нека се опитам да ви го представя.
Устройството се произвежда от Shenzhen Wesion Technology Co., компанията, която притежава марката "Khadas". Тук може да откриете цялата продуктова гама на Khadas.
Кутия

Опаковка

Khadas VIM1 Pro ver_1.2 приситгна в оригинална кутия, наподобяваща книга.
Вътре всичко е добре опаковано и подредено. Всъщност, под "всичко" се разбира единствено самото устройство и един USB-C кабел.
Важно уточнение е, че в комплекта няма захранващ адаптер и потребителя сам трябва да закупи същия. Захранващият адаптер трябва да е поне 10W (5V/2A).
Khadas VIM1 Pro (ver 1.2) - различни изгледи

Khadas VIM1 Pro (ver 1.2)

Самият едноплатков компютър е поставен в пластмасова кутия. Капакът и дъното са направени от плексиглас. Самата платка на компютъра е малка и лека, с размерите на кредитна карта - 82.0 x 58.0 x 11.5 mm.
На предния панел е разположен само инфра-червен приемник за дистанционно управление.
На задния панел са разположени два USB2.0 порта, един HDMI 2.0 порт, един 10/100M RJ45 конектор, модул за SD TF карта и захранващ USB-C конектор.
На един от страничните панели са разположени три бутона за управление - Power/Function/Reset.

Характеристики

Разглежданият едноплатков компютър Khadas VIM1 Pro (ver 1.2) е със следните характеристики:
Процесор:
  - 64Bit  четири ядрен ARM Cortex-A53 до 1.5 GHz (Amlogic S905X) с графична част Mali-450 до 750MHz с хардуерно декодиране на H.265/VP9
Памет:
  - DDR3 - 2GB (768MHz)
Интерфейси:
  - 1x HDMI 2.0 порт
  - 1x 10/100 Mbps Ethernet
  - 2x USB 2.0 Тип A
  - 40-pin GPIO конектор
Бутони:
  - три бутона за управление - Power/Function/Reset
Безжична мрежа:
  - AP6212 b/g/n или AP6255 802.11b/n/g/ac, с Bluetooth 4.2
Софтуер:
  - VIM1 поддържа широк набор от популярни операционни системи с отворен код, като Ubuntu, Debian, Armbian, CoreELEC, ATV и други. Khadas предоставя възможността да се избере от следните образи за инсталиране:
  - Android   - Ubuntu
както и образи на трети страни:
  - LibreELEC   - CoreELEC   - Armbian   - Manjaro ARM   - ATV   - Batocera

Подредбата на пиновете на GPIO конектора са показани на следващата снимка. Номерацията на  GPIO конектора върху платката е ясна и не може да се обърка.

Операционна система

Khadas са разработили oowow (наследник на Krescue), изключително малка, само 16МB операционна система, която дава пълен контрол върху вашето Khadas устройство. Според разработчиците, тя може да бъде стартирана по всяко време, ако трябва да инсталирате, преинсталирате, възстановите или изобщо да извършите основни дейности по поддръжка на вашето устройство.
Обаче, на практика не е толкова лесно или поне не с този Vim1 Pro ver_1.2, въпреки, че посланието на Khadas е "Живейте лесно с OOWOW!".
Не всички образи, които Khadas осигурява за сваляне с oowow, могат да се инсталират успешно. Явно има нещо недоизпипано.
В допълнение се предлагат и образи, които могат да се "изпекат" директно в eMMC с USB burning tool. Всички стъпки са добре описани, уви за версия 14, а не за версия 1.2 на устройството. Просто старата версия не ги поддържа.
Абе, има много информация, обаче е разхвърляна, а на моменти и подвеждаща и трябва да се чете форумът на Khadas.
Различни екрани на oowow


Тестване на системата

Устройството пристигна с предварително инсталиран Андроид, версия 9. Напрактика, тя е единствената що годе използваема днес. Иначе се предлагат и още три по-стари версии на Андроид, които според мен са абсолютно ненужни вече.

Както вече споменах, инсталирането на операционна система с помощта на oowow не е толкова лесно, колкото се представя. Първото нужно условие е да накараме Vim1 Pro ver_1.2 да зареди от SD картата. Всички налични упътвания са приложими за версия 14, а тази версия е с добавени нови функции спрямо старата. След натискане на незапаметима комбинация от бутони някак си успявам да "boot-на" от SD картата и да стартирам oowow.
Важно уточнение, което трябва да се направи е, че предоставените операционни системи са на поне 2 или 3 години.
И така. От достъпните в oowow успях да инсталирам Armbian:



Следващия успех беше Manjaro:

Последва Coreelec:

В името на науката пробвах инсталацията на Ubuntu 18.04:

След много опити успях да инсталирам предоставения образ "vim1-ubuntu-22.04-gnome-linux-6.1-fenix-1.4":

Предоставеният образ "vim1-lakka-4.3-aarch64-official-repack" също се инсталира и работи добре, като следните MAME_2003-Plus игри се играят без проблем:

Това е. Други образи не съм опитвал да инсталирам.



Ще се опитам да направя обобщение след няколко дни (десетина) впечатление от използването на тази стара версия 1.2 на Vim1.
Разработчиците от Khadas са се постарали да предостяват много и различни операционни ситеми за инсталиране, както и възможност на такива от трети страни. За съжаление всички са вече стари, поне на 2 или повече години спрямо датата на това ревю.
При търсене в интернет ще попаднете на много линкове към Khadas, които обаче са невалидни, и ще прочетете, например "This topic does not exist".
Иначе, наличната информация е валидна само за актуалната версия 14 на Vim1. Така, че ако, като мене имате версия 1.2, ще ви бъде малко по-трудно.
Инсталираните версии 18, 20 и 22 на Ubuntu са "малко" тромави и нестабилни, но все пак работещи. Manjaro и Armbian също са малко "мързеливи". Corelec работи що годе добре.


За мен лично (а и за децата вкъщи), към настоящата дата, инсталацията на Lakka (най-общо конзола за ретро игри) е най-доброто приложение на Vim1 Pro - version 1.2.
"Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави, а когато няма какво да се премахне"-Антоан дьо Сент-Екзюпери