Ревю на "полу" управляем суич Ubiquiti UniFi Flex Mini 2.5G
08/02/2025

С това кратко ревю ще се опитам да ви представя един сравнително евтин 2.5 Gbps суич с ограничени layer 2 функции. Този суич е Ubiquiti UniFi Flex Mini 2.5G.
Използването на достъпни Multi-Gig Ethernet вместо Gigabit Ethernet устройства в домашната мрежа вече не е скъпа и недостъпна възможност.
Тук трябва да направим едно важно уточнение, че целта на настоящото импровизирано ревю е по-скоро с акцент домашна мрежа, което определя използването на финансово по-достъпни решения, което от своя страна предполага и известни компромиси с качеството.
Както подсказва дефиницията Multi-Gig Ethernet, става въпрос за връзка, която осигурява скорости по-високи от Gigabit Ethernet.
Задълбочавайки се малко в техническите подробности, Multi-Gig връзките обикновено означават свързване към мрежов порт BASE-T RJ45, който може да поддържа скорости до 10 Gbps.
Накратко, след пускането на стандарта NBASE-T 802.3bz през 2016 г., става възможно използването на съществуващите кабели Cat5e и Cat6 за 2.5G, 5G и евентуално 10G.
Междувременно Multi-Gig портът може автоматично да работи при различни скорости (10 Mbps / 100 Mbps / 1 Gbps / 2.5 Gbps / 5 Gbps / 10 Gbps).  Това позволява на мрежовите устройства да работят на пълна скорост. Например 2.5G Multi-Gig порт може да поддържа всички скорости: 10 Mbps, 100 Mbps, 1 Gbps и 2.5 Gbps.
И така, ако искате да преминете на по-горно ниво и да повишите скоростта на домашната мрежа, то 2.5 Gbps е добро решение.
Може би 10 Gbps за домашна употреба е твърде скъпо и за това отпада като опция.
Ubiquiti Inc. е американска технологична компания, основана в Сан Хосе, Калифорния, през 2003 г., а сега е базирана в Ню Йорк. Ubiquiti произвежда и продава безжични комуникационни данни и кабелни продукти за предприятия и домове под множество търговски марки. Продуктовите линии на Ubiquiti включват UniFi, AmpliFi, EdgeMax, UISP, airMAX, airFiber, GigaBeam и UFiber. Тяхната най-известна продуктова линия е UniFi, която е фокусирана върху домашни, професионални, бизнес кабелни и безжични мрежи в допълнение към IP камери, системи за физически контрол на достъпа и VoIP телефони.
Официалните за България дистрибутори са представени на страницата на Ubiquiti.
А иначе, според мен, най-разумно и същевременно финансово най-обосновано е да се пазарува от UniFi EU store. (ще се изненадате от разликите в цените спрямо нашия пазар).

Спокойно може да се каже, че този суич, към момента на писане на това ревю, е едно от най-достъпното 2.5 Gigabit Ethernet устройство на пазара.
Излишно е дори да споменаваме всички Алиекспрес-тип суичове.  Разбира се те са по-евтини, но с тях, например, няма да имате гаранция дали това, което ще получите ще работи и колко дълго.
Без значение дали сте начинаещ в сферата на мрежите или търсите бюджетно, но и надеждно решение, то Ubiquiti UniFi Flex Mini 2.5G ще се справи чудесно ако решите "ъпгрейд".
Друго голямо предимство е, че суичa може да се управлява посредством UniFi Network Application. Комбиниран мощен инструмент за управление на трафика в реално време, визуални топологични карти и съвети за оптимизация. Той осигурява централизиран контрол и наблюдение на мрежовите устройства, позволявайки на потребителите да конфигурират, управляват и оптимизират своята мрежова инфраструктура ефективно. Но за това малко по-късно.
Характеристики:

 

1. Интерфейс:

  • пет RJ-45 1/2.5 GbE порта

2. Производителност:

  • Капацитет за маршрутизиране/превключване:

  - 24 Gbps

  • Пропускателна способност:

  - 12.5 Gbps

  • Forwarding Rate:

  - 19 Mbps

  • Поддържани VLAN:

  - 256

  • MAC адреси:

  - 4K

3. LED индикатори:

  • PWR: захранване
  • Портове: Link/Activity

4. Захранване и консумация:

  • 5V DC/1A
  • PoE: 44—57V DC

5. Размери:

  • 117.1 x 90 x 21.2 mm

6. Layer 2 функции:

  • STP / RSTP with priorities and port-level disable
  • Port isolation
  • Storm control
  • Port mirroring
  • Multicast / broadcast rate limiting
  • Flow control
  • Jumbo frames
  • Egress rate limit
  • Proprietary loop protection

8. Сертификати:

  • CE, FCC, IC
Опаковка и съдържание на комплекта:
Снимките са предоставени от екипа на number13.de
В комплекта може да откриете ръководство за бързо инсталиране и USB-C захранващ адаптер 5V/1A. Качеството на изработка на суича е високо, но липсва възможност за стенен монтаж, което не е кой знае какъв проблем, защото може да използвате 3d принтер и да изработите  сами една стойка за стенен монтаж. Ето тази се е добро попадение и пасва идеално:
Тестване на системата:
За да постигане на цялостна 2.5GbE свързаност, всички устройства в мрежата трябва да са оборудвани с 2.5GbE адаптери.
Едно достъпно и не-скъпо решение е TP-Link TX201 2.5 Gigabit PCIe карта. А ако не може с подобна карта, то 2.5G Ethernet USB адаптер Axagon ADE-25R е друга опция.
TP-Link TX201 - 2.5GbE
Axagon ADE-25R - 2.5GbE
Връзките между устройствата и суичa се осъществяват посредством кабели категория 6.
Въвежането в употреба не изисква никакво усилие, освен подаване на захранване и включване на мрежовите кабели в портовете на суича. Няма мужда от каквито и да било допълнителни настройки.
За тестване на пропускливостта на мрежата използвам iperf3 за Windows 11, а мрежовят сторидж разполага с инсталирана версия на iperf3 за Linux.
Резултатите ясно показват, че суича се представя повече от добре в реалния живот, като скоростта е стабилна и достига 2.37 Gbits/sec.
При копиране на големи файлове в мрежата, скоростите, които се достигат са от порядъка на около 280 MB/s.
Друг плюс на суича е ниската консумация на електрическа енергия - при максимално запълване на портовете не надхвърля 5W.
Тук бих желал да разгледаме и една друга възможност на суича, а именно, използването на UniFi Network Application. Какво е това? Ами това е софтуерно приложение, разработено от Ubiquiti, което позволява управление и мониторинг на мрежови устройства в рамките на екосистемата на UniFi. Това включва безжични точки за достъп (AP), суичове, рутери и други мрежови компоненти. Приложението предоставя централизиран интерфейс за конфигуриране, наблюдение и управление на мрежата, като предлага функции като:
1. Централизирано управление: Позволява управление на множество устройства от едно място.
2. Мониторинг на мрежата: Предоставя информация за състоянието на мрежата, включително трафик, свързани клиенти и производителност.
3. Контрол на достъпа: Управление на потребителски акаунти и контрол на достъпа до мрежата.
4. Безжична оптимизация: Настройки за оптимизация на безжичната мрежа, включително канали, мощност и сигурност.
5. Аналитика и отчетност: Генериране на отчети и анализи за използването на мрежата.

UniFi Network Application обикновено се инсталира на компютър или сървър и може да бъде достъпена чрез уеб браузър или мобилно приложение. Приложението е особено полезно за малки и средни предприятия, както и за домашни потребители, които искат да имат по-голям контрол върху своята мрежова инфраструктура.
Инсталирането на приложението не е трудно. Аз избрах така наречения "self-hosted UniFi network server" или самосточтелно хостване на сървъра. На страницата на Ubiquiti (тук) може да откриете всички необходими инсталационни файлове според вашата операционна система.
И така. За инсталиране на сървъра ще използвам виртуална инсталация на Ubuntu 24.04 в рамките на Proxmox.
Във форума на Ubiquiti може да откриете няколко скрипта за инсталиране на софтуера за Ubuntu, което значително улеснява задачата ==>скриптове<==
Ако всичко премине без грешки, то следва да получите ето това:
За съжаление не ми остава време за запознаване с това какво би могло да се използва от функциите на това приложение със сиуча. А и честно казано едва ли ще е от полза във конкретната ситуация, защото този "полу" управляем суич работи в мрежата самостоятелно без други устройства от екосистемата на Ubuquiti.
Идеята е да покажа, че може лесно, в домашни условия да се инсталира UniFi Network Application и суича да се свърже към UniFi приложението, за да може да го управлява.
Това беше един опит за сравнително кратко суич Ubiquiti UniFi Flex Mini 2.5G. За домашна употреба e напълно адекватни и няма да Ви разочарова. А и трябва да се направи важно уточнение, че към момента на писане това ревю суича е с най-ниска цена на пазара, като изключваме китайските технологични гиганти от Алиекспрес.
Направи ми впечатление, че по време на работа суича, особено ако се натовари с работа загрява. Това предполага, че не трябва да се поставя в затворени пространства с липса на вентилация, например.

Надявам се да съм бил полезен.