Ревю на DUNE Homatics Box R 4K Plus

28/09/2023


Благодарение на любезното съдействие на екипа на DUNE-HD имам възможността, в рамките на това по-скоро скромно ревю, да се опитам да Ви представя възможностите на този мултимедиен плейър, както и недостатъците....ако има, разбира се :).
Самият бокс, както също е модерно да се наричат днес тези устройства, е произведен от Shenzhen SEI Robotics, един от глобалните производители на Google сертифицирани Android TV устройства. Самата компания е основана през 2009 в гр. Шънджън, Южен Китай в провинция Гуандун.

Кутия

Медийният плейър DuneHD Homatics Box R 4K Plus пристига в сравнително качествена и здрава картонена кутия. Спрямо повечето подобни китайски устройства на пазара кутията е направо "луксозна". Вътре всичко е добре опаковано и подредено.
Homatics Box R 4K Plus - различни изгледи

DuneHD Homatics Box R 4K Plus

Самият плейър DuneHD Homatics Box R 4K Plus представлява малка черна кутия със заоблени ръбове. Половината от горната повърхност е покрита с оксидирана черна алуминиева плоча, която се използва за охлаждане на устройството. Като цяло бокса изглежда стилно и усещането е за качествен продукт.
Решението на разработчика да покаже дали устройството работи или е изключено е интересно. Когато е включено, целият преден горен ръб на кутията свети в синьо-зелен цвят, а когато е изключено свети в червено.
За пример, при първото си ревю на белия Homatics Box R 4K Plus (да не се бърка с този на DunеHD), в първоначалната вересия на фърмуера не беше възможно да се управлява работата на лед лентата и светенето беше твърде ярко. В настоящата версия на фърмуера на DuneHD това е коригирано и потребителя може да изключва и регулира работата на "коледната елха".
Иначе, отдясно са разположени два USB порта – един 3.0 и един 2.0. Отзад са разположени оптичен порт, RJ45 порт (много е важно да отбележим, че е гигабитов), HDMI 2.1 порт, USB тип-C и захранване.
Както се вижда от снимката на дъното, има и един порт USB тип-C. За него се предполага, че ще се използва да свързване с различни аксесоари, така, че е препоръчително да не се използва за общи нужди.
  • Андроид бокс пълен комплект
DuneHD Homatics Box R 4K Plus - пълен комплект

Съдържание на комплекта


В кутията ще откриете всичко необходимо за

стартиране и използване на устройството:


  • Андроид устройство DuneHD Homatics Box R 4K Plus
  • Захранващ адаптер 12V/1.5A/18W
  • HDMI кабел
  • Две батерии ААА
  • Упътване за бързо стартиране
  • Черно блутут G20 дистанционно с гласово командване

Характеристики

DuneHD Homatics Box R 4K Plus

Разглежданото андроид устройство е официално сертифицирано от Google и Netflix. Поддържа HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision, Dolby Audio, Dolby ATMOS и DTS.
Системата се управлява от 4-ядрен процесор Amlogic S905X4 с хардуерно декодиране на AV1.
Боксът се разпространява с оригинално инсталиран Andorid TV 11, като операционната система е сертифицирана от Google и е с Google Assistant и Chromecast. Именно поради този факт боксът е "заключен" и няма така известния root достъп, т.е. не може да се "ръчка".
Макар, че за тези от вас, които искат свобода, може да се инсталира CoreELEC /или поне така изглежда, макар, че явно има ограничения/. Аз лично не съм пробвал да инсталирам тази Линукс дистрибуция.  Налична е поддръжка на Google Widevine L1 (HDCP 2.3), Playready и CENC ClearKey.
Поддържат се всички известни налични стрийминг услуги като Netflix, Youtube, Disney+, Prime Video, HBO MAX, Showtime, Spotify  и Apple TV. Разбира се, има и последна версия на Kodi и VLC.
Наличен е Google Play Store, който е различен от онзи за телефоните и могат да се избират за инсталиране от ограничен брой приложения, приложими само за Android TV.
Важна характеристика за по-добро възпроизвеждане е наличието на гигабитова мрежа, както и безжична WiFi 4, 5 и 6.
DuneHD Homatics Box R 4K Plus характеристики

Andorid TV 11

Както вече споменах, първоначалната операционна система, с която се продава DuneHD Homatics Box R 4K Plus е Android TV 11.
Mога да кажа, че се работи изключително лесно и бързо. Явно поради наличието на 4GB памет и бърз процесор няма замисляне и всичко се "отваря" на мига.
Тук е важно да се акцентира на факта, че операционната система е разработена от Google и е предназначена за телевизори. Докато болшинството смарт устройства на пазара в България /обикновено с китайски произход, не че и този не е със същия произход/ използват широко известния - Android Open Source Project (AOSP) на Google, което е операционна система с отворен код, която може да се инсталира на всичко - от смартфони през смарт гривни та до хладилници.

DuneHD  идва с предварително инсталирани няколко стрийминг услуги, като Netflix, Youtube и Amazon. Всички други са на разположение в "магазина".  Може би "всички" е пресилено, но поне онези най-големите - HBO MAX, Disney+, Skyshowtime и т.н.. Kodi също е наличен официално.

Andorid TV 12

/този текст е добавен в началото на 2025г./
Бета версия на Android 12 TV е достъпна за избрани бета тестери. Въпреки, че тази 12-та версия на операционната система е одобрена от Google, тя все още не се разпространява като официална за всички медийни плейъри Dune HD, поради следните причини:
- Има известно влошаване на някои функции спрямо Android 11 TV, които могат да бъдат важни за някои потребители (при Android 12 TV може да се стигне до загуба на звук при използване на определени приложения, както и липса на поддръжка на многоканален PCM). За съжаление, на този етап от подготовката на този фърмуер, не е възможно да се избегне това поради сложностите на процедурите за сертификацията от Google и Netflix.
- Все още не е добре тествана и може да има и други проблеми.
- След инсталиране на Android 12 TV е невъзможно връщане към Android 11 TV.
Очаква се тази версия на Android 12 TV да бъде последна, а следващите актуализации на фърмуера се очаква да бъдат Android 14 TV (в момента няма точен срок кода това може да се случи).
Недостатъци на Android 12 TV:
- Многоканалният PCM изход вече не се поддържа. Това може би не е важно за повечето потребители, но трябва да се има предвид. При декодиране на какъвто и да е аудио формат до PCM (включително AAC, FLAC, DSD и т.н.), аудиото ще бъде „обърнато“ до стерео PCM, т.е. вече не можете да изведете многоканален PCM. Като резултат е възможно за някои специфични Android приложения, при възпроизвеждане на специфично съдържание, може да липсва звук, например.
Предимства на Android 12 TV:
- Поддръжка на DTS HD HRA, DTS HD MA и DTS X passthrough.
- Поддръжка на AFR (auto frame rate) в Android приложения. Тази поддръжка е възможна само за приложения, които използват Android Frame Rate API. Съвместими приложения са например KODI и SmartTube.
- Поддръжка на цели стойности на кадрите като 24.0 / 30.0 / 60.0, в допълнение към вече подържаните 23.976 / 29.97 / 59.94. Тази поддръжка е налична само за Dune HD Media Center и приложения, които използват Android Frame Rate API.
- Различни подобрения в настройките на системата за видео и аудио.
- Подобрена сигурност и поверителност с актуализираните защитни пачове на Google.
Препоръки:
И така, в момента изборът е между това да продължите да използвате Android 11 TV или да надградите до Android 12 TV. Имайте предвид най-важното, че след инсталиране на Android 12 TV, връщането към Android 11 TV ще бъде невъзможно. Ако новите функции на Android 12 TV не са важни за вас и/или недостатъците на Android 12 TV са определящи за вас, то се препоръчва да продължите да използвате Android 11 TV. Моето скромно мнение е, че не винаги новото е по-добро. Вече има достатъчно споделена информация от потребители, които са инсталирали Android 12 TV и споделят опита и впечатленията си. Например, reddit е едно такова място. Така, че първо потърсете, прочетете и тогава решете.
Инсталиране на Android 12 TV:
Ако все пак искате да сте в крак с времето и решите да инсталирате тази версия на операционната система, то трябва да извършите следното:
Изпратете имейл до support at dune-hd.com със заглавие „ATV12“ и със S/N (от стикера в долната част) на вашия плейър. Ако заявката бъде одобрена, защото може и да откажат, актуализацията на фърмуера на ATV12 ще бъде изпратена през интернет към вашия плейър и ще получите съобщение за налична актуализация на системата.
ЗАБЕЛЕЖКА: За да няма изненадани ще повторя отново - връщане към предишни версии на фърмуера е невъзможно.

Dune HD Media Center

Тези от Вас, които са запознати с бранда Dune HD, знаят как изглежда и колко функционално е менюто на фирмените устройства с различна от Android TV операционна система.
Явно това е мотивът, който е накарал екипа на Dune HD да се опита да се доближи до стария интерфейс чрез специално приложение, наречено Dune HD Media Center.
Въпросното приложение работи само на DuneHD Homatics Box R 4K Plus /черното устройство/, което на практика няма нищо общо с изглеждащото "почти" еднакво бяло устройство Homatics Box R 4K Plus. Няма смисъл да се правят опити за инсталация на различно от DuneHD.
В горния линк може да откриете сравнително подробно описание на инсталирането и настройването на приложението.
Важно е да се знае, че настройките, които потребителя избира са валидни само за Dune HD Media Center.
Друг плюс на това приложение е наличието на вградени SMB-клиент и SMB-сървър. Достъпът до мрежови ресурси е само с права за четене, т.е. възпроизвеждане и копиране.
Начален екран
Избор на приложения
Управление на филмова колекция
Управление на филмова колекция

Тестване на системата

За тестване на възможностите за възпроизвеждане на видео съдържание, както и преди, използвах почти неофициалния стандарт за тестване на стрийминг устройства и мрежова скорост, а именно "Jellyfish".  Кратки клипчета с продължителност 30 секунди, с три различни кодека -  H.264, HEVC и HEVC-10bit.
Диапазона на битрейта (побитова скорост)  на различните файлове варира от 3 Mbps до 400 Mbps. С две думи, има достатъчно материал за проби.
Файловете H.264 се "плейват" без проблем до 110Mbps. При изпълнението на HEVC-10bit проблеми се появяват с файловете с битрейт 250, 300 и 400 Mbps (накъсвания и замръзване на картината). Но, честно казано дори и без тях човек ще го преживее :)
H.265 не показа проблем с нито един файл (най-големият битрейт е 110 Mbps).
Боксът се тества в домашна гигабитова мрежа, където скоростите на сваляне/качване от два мрежови сториджа Asustor с компютър достигат до 113 MB/s.
С гигабитовия порт, тестът показва, че боксът достига около 500 Mbps сваляне, WiFi-4 около 20 Mbps, a WiFi-5 около 150 Mbps.
За тест се използва локално инсталиран LibreSpeed Speedtest.
За улеснение при работата с бокса, за набиране на многото пароли или за търсене на съдържание използвам  клавиатура Logitech K400.
Списък на всички успешно изпълнени видео файлове
Локална скорост
Друг източник за тестване е "Big_Buck_Bunny-1" и "Big_Buck_Bunny-2". Известно количество файлове с различни кодеци.
Използвах и някои от предоставените от @hdmkv линкове към най-различни формати. Описание на успешно изпълнените файлове съм показал в приложения списък. Първоначално използвах VLC player, след това повторих с Kodi, а накрая пуснах файловете и с Dune HD Media Center. Всички се плейваха чисто.
Друг източник (Elecard) на файлове с различни формати (AVS3, VVC/H.266, AV1, VP9, HEVC/H.265, AVC/H.264 и MPEG-2), които също използвах, може да намерите на този линк.
Dolby Vision Profile 8.1 UHD – Dolby Atmos@59.94fps също се възпроизвежда без никакви проблеми.
На страница на Jellyfin може да откриете тестови видео файлове. Авторът на страницата е предоставил различни тестови видеоклипове, с които може да проверите производителността и възможностите на вашия плеър.
Файловете са организирани по тип (SDR, HDR, Dolby Vision), след това по битрейт, разделителна способност, кодек и битова дълбочина. Тези файлове са предоставени с любезното съдействие на Gnattu.
Проблем с изпълнението открих, което беше същото и при белия Homatics,  с 4k Pro Res Video, екзотика от CableLabs: с много големи битрейтове от порядъка на 500 - 600 Mb/s. Тръгва да плейва и спира, може и мрежата да угасва, макар, че с лаптоп работи. Чак пък толкова.
блу-рей
Изводите до тук са, че наистина е един добър и способен Андроид бокс, но, с висока цена. Добавеното приложение Dune HD Media Center надгражда значително функционалността на "чистия" Android TV.
Сигурен съм, че ако някой търси измислени комбинации от разни формати, аудио разширения или други чудеса, ще намери неработещи решения или затрудняващи експлоатацията на бокса.
Да, към настоящия момент не се подържат кадрови честоти 24, 30 и 60fps. Вместо това се представят като 23.976, 29.976 и 59.94. DuneHD са запознати с проблема и твърдят, че правят всичко възможно за отстраняването му. Липсват и менюта за DVD/BD възпроизвежданe. Режимът AFR (auto frame rate)  работи само при използване на Dune HD Media Center. AFR в Android TV 11 не работи и се чака актуализация до Android TV 12, където се твърди, че ще се подържа.
За гледане на филми от домашната мрежа или приемане на стрийминг услуги, където да не забравяме, че има всички сертификати и се поддържа всичко налично, и то при най-високото качество, е повече от достатъчно.
Не се сблъсках с никакви проблеми при възпроизвеждането на нито един от изпробваните формати, с изключение на много високите bitrates от порядъка на 250-300-400 Mbps. Но причината може да бъде и мрежата, а не самото устройство. Но нека да бъдем реалисти, в ежедневието едва ли с този тип и клас бокс, и то на тази цена, ще търсим "убийствено" качество.
Според мен е напълно достатъчно решение ако се търси по-качествен изцяло сертифициран андроид бокс, който поддържа всички разпространени формати, придружени и с Dolby Vision и Dolby ATMOS.
От друга страна трябва да бъдем честни, че DuneHD Homatics Box R 4K Plus не може да бъде алтернатива на основните модели на Dune, Zappiti или Zidoo, например.

Ако ли не, може да се потърси някой "мощен", че вече има и "мега мощен" бокс. Последното е шега, разбира се.

"Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави, а когато няма какво да се премахне"-Антоан дьо Сент-Екзюпери