Ревю на Homatics Dongle G 4K

26/02/2025


Благодарение на любезното съдействие на екипа на Homatics имам възможността, в рамките на това по-скоро скромно ревю, да се опитам да Ви представя възможностите на този мултимедиен плейър, както и недостатъците....ако има, разбира се :).
Това компактно Андроид дивайсче е производство на Shenzhen SEI Robotics, един от глобалните производители на Google сертифицирани Android TV устройства.

Опаковка

Homatics Dongle G 4K се предлага в семпла картонена кутия. На фона на повечето Алиекспрес "мощни" плейъри на пазара, тази е направо лускозна. Вътре всичко е добре опаковано и подредено.

Андроид "донгъл" Homatics Dongle G 4K

Обикновено, донгъл (от английски "dongle" -['dɔngəl] ) е малко електронно устройство, което се свързва към компютър или друго електронно устройство чрез USB порт. Донглите са полезни в ситуации, където е необходима физическа защита на данни или софтуер, тъй като те трябва да бъдат физически свързани към устройството, за да функционира правилно. В разговорната реч, на български, такова устройство обикновено се нарича „тапа“.
Да се чуди човек защо са дали името "донгъл" на този мултимедиен плейър . Може би защото е сертифициран за гледане на защитено съдържание? Както и да е...
Иначе, плейърът представлява малка сива кръгла кутия. Дизайнът е семпъл, изцяло пластмасов, без нищо специално. С две думи, обикновена палстмасова кутийка.
Разполага с един USB-C порт, който е напълно функционален и то с поддръжка на OTG. Това означава, че можете да свържете външни периферни устройства като мишка, клавиатура или флаш памет. Захранването се осъществява посредством micro-USB.
Също така на корпуса е разположен и бутон за ресет, чрез който може да рестартирате донгъла, в случай че "забие".
Интересен момент е наличието на RJ45 порт, който въпреки, че е 100 Mbps, е голямо предимство. Все пак, може да се случи безжичната връзка да не е добра и стабилна.
Homatics Dongle G 4K - различни изгледи

Homatics Dongle G 4K  - пълен комплект

Съдържание на комплекта

В кутията ще откриете всичко необходимо за

стартиране и използване на устройството:


  • Андроид устройство Homatics
  • Захранващ адаптер 5.0V/1.0A/5.0W
  • micro-USB кабел
  • Две батерии ААА
  • Упътване за бързо стартиране
  • Бяло блутут G10 дистанционно с гласово командване

Характеристики

Homatics Dongle G 4K

Разглежданото устройство е официално сертифицирано от Google и Netflix. Разполага с Widevine-Ниво 1 и PlayReady-SL3000. Поддържа Dolby ATMOS, както HDR10+, HDR10 и HLG.
Системата се управлява от 4-ядрен процесор Amlogic S905Y4 с хардуерно декодиране на AV1.
Dongle G 4K се разпространява с оригинално инсталиран Google TV 11, като операционната система е сертифицирана от Google и е с Google Assistant и Chromecast. Именно поради този факт боксът е "заключен" и няма така известния и често търсен от потребителите root достъп.
Както вече стана ясно, устройството поддържа всички известни налични стрийминг услуги като Netflix, Youtube, Disney+, Prime Video, MAX, Showtime, Spotify  и Apple TV. Наличен е Google Play Store, който е различен от онзи за телефоните и могат да се избират за инсталиране от ограничен брой приложения, приложими само за Google TV.
Важно е да се знае, че кабелната мрежа е само 100 Mbit/s, но пък бежичната е 802.11b/g/n/ac, 2.4+5 GHz 2T2R, т.е. два предаващи и два приемащи блока, което може да осигури поне три пъти по-големи скорости спрямо кабелната мрежа.
Хардуерна платформа:
CPU: Четириядрен Cortex-A35 (Amlogic S905Y4)
GPU: ARM Mali-G31
Оперативна памет: 2GB LPDDR4
Флаш памет: eMMC 8GB

Мрежа:
Wi-Fi: 802.11 b/g/n/ac/2.4G/5G Wi-Fi 5 (2T2R), Bluetooth 5.0, RJ45 Ethernet (100 Mbps)

Управление на цифровите права (DRM):
Widevine: L1, PlayReady: SL3000

Аудио:
Моно/Стерео/Ляво/Дясно
Dolby Atmos: Поддържа се
Видео декодиране:
AV1 MP-10@L5.1 до 4Kx2K@60fps
VP9 Profile-2 до 4Kx2K@60fps
H.265 HEVC MP-10@L5.1 до 4Kx2K@60fps
AVS2-P2 профил до 4Kx2K@60fps
H.264 AVC HP@L5.1 до 4Kx2K@30fps
MPEG-4 ASP@L5 до 1080P@60fps (ISO-14496)
WMV/VC-1 SP/MP/AP до 1080P@60fps
AVS-P16(AVS+) /AVS-P2 JiZhun до 1080P@60fps
MPEG-2 MP/HL до 1080P@60fps (ISO-13818)
MPEG-1 MP/HL до 1080P@60fps (ISO-11172)
RealVideo 8/9/10 до 1080P@60fps
Видео:
Разделителна способност на видеото: 480i/p, 576i/p, 720p, 1080i/p и 4Kx2K
Видео изход: HDMI 2.1, HDCP2.2
HDR: HDR10, HDR10+ и HLG

Аудио формати:

MP3, AAC, WMA, RM, FLAC, Ogg

Интерфейси:
USB: USB тип C (поддържа OTG)

Захранване:
DC: 5.0V/ 1.0A (чрез micro-USB)

Механични характеристики:
Дължина/Ширина/Височина: 145/70/17mm

Google TV 11

Както вече станя ясно, Homatics Dongle G 4K  се продава с предварително инсталиран Google TV 11.
А какво е Google TV - това напрактика е софтуерна версия на Android TV с по-нов интерфейс, който беше представен през 2020 година. Той предлага по-интуитивен и персонализиран начин за достъп до съдържание от различни стрийминг услуги. Интерфейсът е проектиран да бъде по-лесен за навигация и предлага по-добро откриване на съдържание или поне така си го представят разработчиците от Google.
Mога да кажа, че се работи изключително лесно и бързо с него. Бързият процесор, въпреки наличието само на 2GB памет, осигурява плавна работа, няма замисляне и всичко се "отваря" на мига.
Тук е важно да се акцентира на факта, че операционната система е разработена от Google и е предназначена за телевизори. Докато болшинството смарт устройства на пазара в България (обикновено с китайски произход, не че и този не е със същия произход) използват широко известния - Android Open Source Project (AOSP) на Google, което е операционна система с отворен код, която може да се инсталира на всичко - от смартфони през смарт гривни, та до хладилници.

Донгълът идва с предварително инсталирани няколко стрийминг услуги, като Netflix, Disney+, Youtube и Amazon. Всички други са на разположение в "магазина".  Може би "всички" е пресилено, но поне онези най-големите - MAX, Skyshowtime и т.н.. Kodi също е наличен официално.

Донгълът поддържа функцията HDMI-CEC, която ви позволява да управлявате други устройства с помощта на дистанционното управление. Чрез това може да се изпълняват някои основни функции за вашия телевизор или аудио система, като например включване и изключване на устройства едновременно, превключване на източника на сигнал и регулиране на силата на звука.
HDR може да работи или в постоянен, или в адаптивен режим, като превключва телевизора в желания режим в зависимост от възпроизвежданото съдържание. Dolby Vision не се поддържа.
Поддръжат се само цели честоти - 24, 25, 30, 50 и 60 Hz.
Homatics Dongle G 4K идва с вграден Chromecast, което позволява видеото от смартфона, таблета или лаптопа  да се показва на телвизора чрез WiFi връзка.

AIDA 64

Тестване на системата

Въпреки скромните възможности на Homatics Dongle G 4K, нека все пак да пробваме до къде може да се напъне. За тестване на възможностите за възпроизвеждане на видео съдържание, както досега, ще използваме почти неофициалния стандарт за тестване на стрийминг устройства и мрежова скорост, а именно "Jellyfish" и  тестовите видео файлове на страницата на Jellyfin. Кратки клипчета с различни кодеци (H.264, HEVC и HEVC-10bit) и "море от битрейт" (побитова скорост)  на различните файлове - от 3 Mbps до 400 Mbps. Достатъчно материал за проби. Файловете са организирани по тип (SDR, HDR, Dolby Vision), след това по битрейт, разделителна способност, кодек и битова дълбочина.
Друг източник (Elecard) на файлове с различни формати (AVS3, VVC/H.266, AV1, VP9, HEVC/H.265, AVC/H.264 и MPEG-2), може да намерите на този линк.
Боксът се тества в домашна 2.5Gbps мрежа, където скоростите достигат до 280 MB/s, ако устройството подържа този стандарт, разбира се.
Както и може да се очаква, кабелната свързаност е ограничена от 100 Mbit/s порт. За щастие бързата 5GHz безжична връзка позволява приблизително три пъти по-голяма скорост. 
Но, винаги има едно "Но". Както е добре известно, при Wi-Fi 5 разстоянието до рутера е определящо, а ако има стена, нещата стават трудни, т.е. устройството трябва да е максимално близо до рутера и то без наличие на препяствия като стена, например.
При толкова много налични формати, кодеци и битрейтове, човек може да се обърка с какво да тества и как след това да прецени успешна ли е или неуспешна работа с тях. Дали боксът е добър? Дали ако не може да "плейва" 400 Mbps следва, че е кофти покупка? Може би е редно да се постави някъде разумна граница.
За мен тази граница се определя от спецификацията на Ultra HD Blu-ray, а именно, максимален битрейт от 144 Mbit/s. Живият живот едва ли ще Ви предостави нещо по-голямо от това, макар, че видео носители с такъв битрейт са рядкост. В допълнение, видео стрийминга, който всички използваме в ежедневието си, е с далеч по-малък битерейт - може би от порядъка максимално 35-40 Mbps.
С "две думи" - за оценка ще се използвам само файлове, които не са с повече от 140 Mbps битрейт.
И така. При кабелната свързаност, която е 100 Mbit/s, нещата са някак си предварително ясни - тестваните файлове до около 80-90 Mbit/s битрейт "работят" както трябва. Но, както видяхме безжичната свързаност, и по-специално Wi-Fi 5, позволява по-голяма скорост. При H.264 компресия, файловете, които работят без накъсване са до 110 Mbps.  H.265 се плейва без проблем при 110 Mbps. Наличните за тестване AV1 и VP9 също се отварят без проблеми.
В Youtube може да се гледа с 4K качество без никакви затруднения. Стрийминг услугите работят без проблеми, което е и очаквано заради подържания DRM.

Както вече споменах, чрез Kodi, който е наличен официално, и е безплатен, може лесно да организирате и възпроизвеждате различни видове мултимедийно съдържание като видео, музика, снимки и други. Възпроизвеждането на локални медийни файлове от твърдия диск или от домашната мрежа никога не е било по-лесно.
За тези, които искат да притежават и по-екзотични файлове, с много големи битрейтове от порядъка на 500 - 600 Mbit/s, могат да се възползват от предоставените от CableLabs.
В допълнение ще изпробвам как се държи донгъла с Jellyfin. За тези, които не са запознати, Jellyfin е софтуер с отворен код за управление на медийни сървъри, който ви позволява да стриймвате и организирате вашите филми, телевизионни предавания, музика и снимки. Това е алтернатива на Plex и Emby и предлага функции като стрийминг към множество устройства, организация на библиотеката, поддръжка на субтитри, родителски контрол, разширения и плъгини, многопоточно синхронизирано гледане и достъпност поради своя характер с отворен код. Като цяло това е мощен инструмент за управление и стрийминг на вашата медийна колекция.
Работата с приложението Jellyfin е лесна и интуитивна. Всичко се отваря бързо, а изпълнението е плавно и без затруднвния.
Изводите до тук са, че наистина е един непретенциозен и способен Андроид плейър, на съвсем приемлива цена. Въпреки, че очевидно е проектиран за стриймиг услуги, с лекота може да задоволи по-непретенциозните потебители и да се използва като обикновен медиен плейър за офлайн възпроизвеждане от домашната мрежа и/или някой външвн диск чрез USB-C порта.
Не всичко е "цветя и рози" ;) Липса AFR, което е автоматичната функция, предназначена да "уеднакви" изходната кадрова честота на мултимедийния плейър с оригиналната кадрова честота на видео съдържанието. Преди Android 12, където AFR беше добавен на системно ниво, повечето устройства нямат тази функционалност. Но.... чрез tvQuickActions pro това може частично да се поправи.
Ако за Вас е много важно и искате да "контролирате" как работи устройството и Вие да се грижите за софтуера, то няма да се получи, защото няма начин да получите root права.
За гледане на филми от домашната мрежа или приемане на стрийминг услуги, където да не забравяме, че има всички сертификати и официално се поддържа всички налични платформи, и то при най-високото качество, е повече от достатъчно.
Според мен е напълно адекватно решение ако се търси изцяло сертифициран андроид плейър, който поддържа всички разпространени формати, придружени с Dolby ATMOS.
Категорично е за предпочитане пред всички Алиекспрес модели.
Сигурен съм, че ако някой търси измислени комбинации от разни формати, аудио разширения или други чудеса, ще намери неработещи решения или затрудняващи експлоатацията на устройството.

"Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави, а когато няма какво да се премахне"-Антоан дьо Сент-Екзюпери