Ревю на мрежов сторидж Asustor AS1102T

30/01/2024

Ще се опитам да Ви представя въможностите на едно сравнително евтино и достъпно устройство - мрежов сторидж Asustor AS1102T  (DriveStore 2).
Към момента на писане на това ревю, цената в магазините варира от 330 до 390 лв. Разбира се, това е цената без дискове.
Основана през 2011 г., ASUSTOR е създадена чрез директна инвестиция от ASUSTeK Computer Inc. Името на марката ASUSTOR е получено чрез комбиниране на думите “ASUS” и “Storage”.
Официалните за България дистрибутори и онлайн магазини са представени на страницата на ASUSTOR.

Представен като едно от най-достъпните 2.5 Gigabit Ethernet сторидж устройства на пазара в момента, Asustor Drivestor 2 е по-скоро скромна домашна система, която не обещава твърде много в това, което може да предостави.

Конфигурацията не позволява добавяне на допълнителна памет, така, че потребителят трябвя да се задоволи с наличните 1 GB DDR4 (2400Mhz).

Факт, който предопределя използването на сториджа за по-леки приложения, като например видео рекордер (NVR),  фото галерия, хостинг на леки страници или организиране на собствено облачно пространство с автоматично синхронизиране.
Без значение дали сте начинаещ в сферата на мрежовите сториджи или търсите бюджетно, но и сравнително надеждно решение, то AS1102T би се справил чудесно.
Характеристики:
  • Процесор:

Realtek RTD1296, четири ядрен ARM® Cortex-A53 с честота 1.4 GHz

  • Памет:

1 GB DDR4 (2400Mhz), не може да се добавя допълнително памет

  • Брой дискове:

1 или 2 SATA3 3.5"HDD

  • Портове:

1x 2.5 Gigabit Ethernet (2.5G/1G/100M)

  • USB портове:

2x USB 3.2 Gen 1

  • RAID:

Single, JBOD, RAID 0, RAID 1

  • Мрежа:

CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP, TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP и Syslog

  • Файлова система:

Вътрешни дискове:  EXT4

Външен диск:  FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+ и exFAT

  • Контрол на достъпа:

Максимален брой потрбители: 4096

Максимален брой групи: 512

Максимален брой споделени директории: 512

Максимален брой едновременни връзки: 512

  • Сигурност и защита:

AES 256-битово криптиране

Firewall: Предотвратяване на неоторизиран достъп

Предупредителни известия чрез E-mail и SMS

Криптирани връзки: HTTPS, FTP през  SSL/TLS, SSH, SFTP, Rsync през SSH

Вграден механизъм за хардуерно криптиране

  • Други:

WOW (Wake on WAN), System Sleep Mode, Вентилатор 1x70mm

  • Захранване:

Външно 65W

Съдържание на опаковката:
Винтове за два 3.5’’ диска
Мрежов кабел RJ45
Скоба за захващане на кабела за захранване
Захранващ адаптер - 65W, 12V
Кабел за захранване
Ръководство на потребителя

Инсталиране на дисковете:
Последователността за отваряне, инсталиране на дисковете и затварянето на сториджа е представен във фото галерията по горе. Винтовете, които са част от комплекта, са предвидени за манипулиране с голи ръце, но малка отвертка би улеснила значително работата.

Една препоръка - преди да закупите дискове, проверете списъка за съвместимост на производителя на сториджа. Не се хвърляйте на каквито дискове попаднете на пазара.
Инсталиране на системата:
Най-лесният начин за инсталиране на операционната система (ADM) е чрез сваляне на приложението ASUSTOR Control Center и неговото инсталиране на компютър.

След стартирането на ASUSTOR Control Center, сториджа ще се покаже като неинициализиран и кликването върху червното поле ще започне процеса на инсталиране на операционната система и настройването на сториджа.
След приключване на инсталирането системата е готова за работа. Е, почти е готова. Нужно е време за синхронизиране на дисковете, ако са в RAID1, например, в зависимост от големината на дисковете може да отнеме няколко часа. При мен, два диска по 4TB в RAID1 се синхронизираха за 9 часа. Трябва търпение.
Drivestor 2 (AS1102T) работи с операционна система, наречена Asustor Data Manager (ADM). Системата може изцяло да бъде персонализирана, в зависимост от естетическите потребности на потребителя.

Asustor са осигурили App Central, мястото, от което имате достъп до голямо количество приложения, които могат да бъдат инсталирани. Приложенията са разделени по категории на приложимост и прави впечатление, че количеството приложения за инсталиране не е малко. Тук ще бъде много тръдно да представя всички възможности, които предоставят наличните приложения. За това, просто разгледайте сами.....

За съжаление едва ли ще може да се възползваме напълно, тъй като сме ограничени от паметта на сториджа (и процесора разбира се). Както се вижда при току що инсталиран и инициализиран сторидж, системата заема 80% от паметта, т.е. ако се прекали с приложенията е възможно да се появат забавяния или "забивания" при работа.

Това автоматично може да окаже влияние и на скоростта на трансфер на данни. Може да се ограничи като просто приложенията, които не се използват се спрат.
Тестване на системата:
Както вече стана ясно, Drivestor 2 (AS1102T) разполага само с един 2.5-Gigabit Ethernet порт.
Според рекламните материали, Drivestor 2 (AS1102T) е способен на показаните скорости, но, това е при идеалните лабораторни условия на производителя.
За съжаление не разполагам с 2.5GbE рутер или суич. Домашната мрежа е 1GbE и скоростите, които се достигат, и са стабилни при четене и запис от сториджа, са от порядъка на 110-113MB/s.
Изключение направи трансфера на един голям файл с размер 16GB - при него скоростта на трансфер "пропада" на няколко пъти. Най-вероятно това е свързано с кеширане/буфериране....


В интернет могат да се открият ревюта на Английски език (един пример), където са тествани скоростите на трансфер при 2.5GbE мрежа. Достиганите скорости за WD Red Pro 4TB са по-големи от тези за мрежа 1GbE, но са по-малки от рекламираните от производителя, като се достигат скорости от порядъка на 160MB/s.

Това далеч не означава, че устройството не отговаря на описанието си или, че "не става". Малкият процесор, малкото количесто памет и липсата на SSD кеширане помагат за тези ограничения.

НО, тук идва цената на сториджа.......
Ако искате големи скорости на трансфер, процесор, памет и SSD кеширане, то цената на устройството ще нарасне в пъти.
Това беше един опит за сравнително кратко ревю на Drivestor 2 (AS1102T). За първо домашно устройство е напълно подходящо, и няма да Ви разочарова.

Надявам се да съм бил полезен.