Ревю на mini-pc AOOSTAR N1 PRO

15/04/2025


Благодарение на любезното съдействие на екипа на AOOSTAR имам възможност да Ви представя този мини компютър AOOSTAR N1 PRO. В рамките на това ревю ще се опитам да опиша неговите характеристики и покажа възможности му.
Устройството се произвежда от Shenzhen Tianbei Technology Co. Ltd, а AOOSTAR е просто един от многото брандове, които са производни на Tianbei, т.е. мигриране от държавно Китайско производство към индивидуално "частно" производство. Много е трудно да се проследи кой произвежда, за кой пазар е предназначена продуктовата линия, оригинален продукт ли е или копие на друг производител. Ако се потърси, с лекота ще се намерят поне още два мини компютъра от други китайски производители, много близки по форма и характерстики.
Според оскъдната информация, марката AOOSTAR е създадена в Пекин през 2013 г., а компанията  производител Shenzhen Tianbei Technology Co. Ltd работи с марките T-bao, AOOSTAR и SkyBarium.


Опаковка

AOOSTAR N1 PRO се предлага в обикновена картонена кутия. Вътре всичко е добре опаковано и подредено. В комплекта има всичко необходимо за стартиране на мини компютъра - захранващ адаптер и HDMI кабел. Захранващият адаптер е 12V/3A. Дори има и бонус - метална планка за монтаж към гърба на монитор. Предоставено е и упътване за употреба на китайски, японски и английски, както и малка листовка с имейл за връзка с отдела за обслужване на клиенти.
Нито един елемент от съдържанието на кутията не е брандиран и явно поради тази причина в комплекта са поставили лепенка с името на марката.
Кутия


AOOSTAR N1 PRO

Самият мини компютър е поставен в изцяло пластмасова кутия. Ако беше поне малко метална, това може би щеше да осигури по-добро охлаждане на устройството, но, така са решили от Tianbei.
Достъпът до вътрешността на мини компютъра е лесен - просто се развиват четирите болта, които преминават през гумените крачета. По този начин може да се подмени твърдотелният диск и/или M.2 Wi-Fi Bluetooth карта.
На долния капак е залепена лепенка, която ни информира за инсталираната RAM и големината на SSD. На предния панел е осигурен бутон за включване/изключване.
На задния панел са разположени два 2.5 Gbps RJ45 порта,  жак за слушалки и микрофон и захранващ порт. На левия страничен панел са разположени три порта USB3.2 . На десния страничен панел са разположени един HDMI, един DPort и един Type-C порт.

AOOSTAR N1 PRO - различни изгледи

Характеристики

Разглежданият мини компютър AOOSTAR N1 PRO е със следните характеристики:
Хардуер:
  - Intel Процесор N150 (6M кеш, до 3.60 GHz)
  - Intel® Graphics графична част (1 GHz)
  - 12 GB LPDDR5@ 4400 MT/s (Не се сваля и не подлежи на смяна)
  - 256GB SATA M.2 2242 SSD (неизвестна китайска марка ShiJi)
  - WiFi 5 и Bluetooth 4.2 (Realtek RTL8821CE)
  - x 2.5Gb (Intel I226-V)
Интерфейси:
  - 1x HDMI 2.0
  - 2x 2.5Gb Ethernet
  - 1xType-C
Дата+DP+PD)
  - 1x DPort
  - 1x M.2 конектор за WiFi / BT модул
  - 1x M.2 конектор за M.2 NVMe/SATA SSD (разпространява се с SATA и NVMe не е тествано)
  - 3x USB 3.2 Тип A
  - 1x 3.5mm аудио жак
Бутони:
  - 1x Бутон за включване/изключване
Софтуер:
  - Разпространява се с предварително инсталиран Windows 11 Pro.
  - Няма информация за други поддържани операционни системи

Биосът на AOOSTAR N1 PRO е приличен и позволя промяна на някои настройки. Влизането се осъщестява чрез Esc или F7 веднага след включване.
Една от отличителните особености на китайските технологични компании, е че липсва описание какво и как се настройва. Тук всичко е оставено в ръцете на потребителя и неговата находчивост да търси информация или просто да знае как се прави. И така.....
Според "интернет", трите настройки "PowerLimit" за работа на процесора, а именно - Silent/Balance/Performance, съответстват на 6W/12W/15W. Добавен е и ръчен режим на мощността, но при него според мен всичко е на принципа на проба/грешка.
Може да се настройва работата на вентилатора, като за целта са налични ръчен и автоматичен режим. Паметта също може да се "настройва" - в менюто има две възможности - 4400/4800. Биосът може да работи в режим Dual/Legacy/UEFI.

Операционна система

Както вече стана ясно, AOOSTAR N1 PRO се разпространява с предварително инсталиран Windows 11 Pro или по-точно след първоначалното включване започва процесът по пълното инсталиране. Версията с която се разпространява се активира без проблеми, както и се актуализира до последната, която се предлага от Майкрософт.
До тук добре. Нека да проверим как стои важният въпрос със софтуерната подръжка, която се осигурява от производителя. Това е повод да се сблъскаме с китайската реалност. Няма логика в представянето на информацията за софтуерна поддръжка, ако изобщо я има.
Обикновено потребителят е свикнал или се предполага лесно да достига до информацията за драйверите, биоса, операционната система или изобщо за софтуерната подръжка като цяло. За съжаление при този производител ситуацията е малко "мъгла". На страницата на AOOSTAR, в секция  "Download" попадате на скромното заглавие "Drives & Systems". Имайте предвид, че описанието предоставено от производителя за това как да се преинсталира операционната система е меко казано подвеждащо, да не кажа и грешно. Обаче.....проблемът, е че китайският технологичен гений е "качил" всички файловете на сайта mega.nz. Странен избор при условие, че ако нямате платен достъп до този сайт, то има квота за сваляне и ако я надхвърлите - просто чакате няколко часа. С две думи, съмнително софтуерно поддържане, без да е ясно кога и дали ще има актуализация от страна на производителя.
Иначе, ето тук  може да откриете всичко за мини компютъра. За съжаление, някои файлове са с китайски йероглифи....
Изводът за мен - след инсталиране на Windowos 11 Pro и актуализиране на системата, най-правилният подход е да направите "USB recovery drive", за да може при нужда да преинсталирате системата си. Тук може да откриете инструкция как да направите това.
В следващите няколко слайда може да видите всички характеристики на AOOSTAR N1 PRO.


Другият начин за инсталиране е абсолютно потребителски произволен. За подготвяне на инсталационния носител може да се използва balenaEtcher или Rufus например. След успешно записване на имиджа, поставете флашката в един от USB портовете на устройството. Веднага след включване на мини компютъра, натиснете клавиш F7, за да влезете в интерфейса за избор на носител.
Аз ще пробвам как се "държи" мини компютъра с една инсталация на Proxmox VE.
Без да претендирам за някакви сериозни познания, но следвайки Get Started и forum.proxmox всеки може да се справи.
Имайте предвид, че инсталацията е "bare-metal", т.е. компютърът се използва само за Proxmox VE. Друга "особеност" е нуждата от платен лиценз, но все пак пичовете от Proxmox са били така добри да осигурят и опция за "домашните лаборатории" - Proxmox VE No-Subscription Repository. Както подсказва името, не се нуждаете от абонамент за достъп до това хранилище. Може да се използва за тестване и запозанване със системата. Не се препоръчва да го използвате за критични конфигурации, тъй като хранилището не винаги е добре тествано и достатъчно валидирано от разработчиците. Тук може да се запознаете с различните възможности за абонаменти, които предлагат стабилни ъпдейти, подръжка от разработчиците и много други.
Независимо потребителско инсталиране на Proxmox

Тестване на системата

Инсталирането на Windows 11 Pro, предоставян от разработчика, преминава лесно и бързо. Както вече стана ясно инсталацията се активира без проблем и може да се актуализира официално. Единственото, което тествах след инсталацията е изпълненеито на 4K клипове в Youtube. При изпълнението на клиповете нямаше проблеми с възпроизвеждането им. Самата система работи стабилно. При използване на Firefox, например, отварянето на страници е бързо. За тестване на производителността на системата използвам Geekbench 6.


Фабрично инсталираният твърдотелен диск е някаква китайска марка ShiJi с капацитет 256GB. За съжаление е SATA, което ясно се вижда и при тестването на скоростта на записване/четене. Явно трябва да свикваме с новите китайски марки - дано са качествени и издържат онова, за което за направени.
AOOSTAR N1 PRO разполага с два броя 2.5G порта (Intel Corporation Ethernet Controller I226-V) и те работят както трябва.
Мрежовата скорост на копиране от и до Windows хост отговаря на 2.5G мрежа.
За тестване на охлаждането на процесора използвам s-tui (Stress-Terminal UI), разбира се това е възможно след инсталирането на Proxmox. При  натоварване, температурата достига до около 60 градуса, което е много добре. При тези условия работата на вентилатора е напълно поносима, че даже и дискретна.


И такa, AOOSTAR N1 PRO е интересно устройство. Заради сравнително новия процесор Intel N150, системата има достатъчно потенциал. На практика процесорът е съвсем леко подобрена версия на  процесора Intel N100, което означава, че се представя наравно с 65 ватовия Intel Core i5-7400 и то при само 6 вата, т.е. процесора показва производителност, която е подобна на по-старите Core i5 чипове.
Много често подобни едноплаткови компютри се сравняват с Raspberry Pi. При подобно сравнение,  въпреки, че не е коректно да се сравняват директно, според мен AOOSTAR печели. Цената е сравнима. Raspberry Pi е категоричен победител когато става въпрос за използването на GPIO порта.
WiFi свързаността предоставя адекватни бежични скорости, както на 2.4GHz, така и на 5GHz. Жичната свързаност също е повече от адекватна.
Благодарение на наличието на два 2.5G порта мини компютърът може да се използва за инсталиране на pfsense или opnsense, т.е. защитна стена и платформа за маршрутизиране, предлагаща най-съвременна защита на мрежата. За сега не съм тествал как би се държал с една подобна инсталация - доколкото съм запознат с тях е нужна малко по-сериозна подготовка преди започване на работа с тях.


Според разработчиците, AOOSTAR N1 PRO може да работи с NVMe или SATA, но в кутията е инсталиран SATA SSD и липсва информация за работоспособност с NVMe.


Накратко, AOOSTAR N1 PRO е добра възможност за тези, които търсят малък и същевременно адекватен мини компютър. Със своята стабилна работа (за сега ), компактен дизайн и добър набор от възможности за свързване, предлага сравнително широка област на приложение за различни потребители.

Ако ограничението от 12GB RAM памет и невъзможността да се сваля и не подлежи на смяна не е проблем, то мини компютърът може с лекота да се справи с AdGuard Home или Pi-hole® . А защо не хоби web-hosting или файл сървър? А както видяхме може да се подходи и по-дръзко - да се инсталира pfsense или opnsense.

Големият недостатък, според мен, е слабо познатият китайски производител, както и неяснотата около качеството на поддръжка и това, колко би издържал в живия живот, при релана употреба. Иначе цената е изкушаваща.


Надявам се да съм бил полезен.

"Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави, а когато няма какво да се премахне"-Антоан дьо Сент-Екзюпери